Vi kører om

Så er programmet klar

Programmet for årets udgave af Danish Masters Racing Festival i den første weekend af maj er nu på plads, og det bliver to dage med masser af racer og spændende historiske køretøjer på to eller fire hjul.

Lørdag formiddag er helliget tidtagninger for de forskellige løbsklasser, og lørdag eftermiddag går det så løs med det første af tre løb for hver løbsklasse. Søndag køres andet og tredje løb for hver klasse, men der er dog to afbrydelser undervejs. Det er midt på eftermiddagen, hvor der to gange køres opvisning med en række specialbiler.

Det detaljerede program ser ud som følger:

Lørdag den 5. maj 2018  
09:05 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Tidtagning
09:30 Youngtimer 2+3 og Classic Car Cup Tidtagning
09:55 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 0-1300 Tidtagning
10:20 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 over 1300 Tidtagning
10:45 Historiske GT- og standardvogne 1976-1981 + 1990 Tidtagning
11:10 Youngtimer 1 Tidtagning
11:35 Historiske formelbiler Tidtagning
12:05 Classic Road Racing – Felt 1 Tidtagning
12:30 Classic Road Racing – Felt 2 Tidtagning
12:55 Classic Road Racing – Felt 3 Tidtagning
13:25 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Løb 1
13:50 Youngtimer 2+3 og Classic Car Cup Løb 1
14:15 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 0-1300 Løb 1
14:40 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 over 1300 Løb 1
15:05 Historiske GT- og standardvogne 1976-1981 + 1990 Løb 1
15:30 Youngtimer 1 Løb 1
15:55 Historiske formelbiler Løb 1
16:30 Classic Road Racing – Felt 1 Løb 1
16:50 Classic Road Racing – Felt 2 Løb 1
17:20 Classic Road Racing – Felt 3 Løb 1
     
Søndag den 6. maj 2018  
10:05 Youngtimer 2+3 og Classic Car Cup Løb 2
10:30 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 0-1300 Løb 2
10:55 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 over 1300 Løb 2
11:20 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Løb 2
11:45 Historiske GT- og standardvogne 1976-1981 + 1990 Løb 2
12:10 Historiske formelbiler Løb 2
12:40 Youngtimer 1 Løb 2
13:10 Classic Road Racing – Felt 1 Løb 2
13:30 Classic Road Racing – Felt 2 Løb 2
13:55 Classic Road Racing – Felt 3 Løb 2
14:15 Opvisning Opvisning
14:40 Youngtimer 2+3 og Classic Car Cup Løb 3
15:05 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 0-1300 Løb 3
15:30 Historiske GT- og standardvogne 1966-1971 over 1300 Løb 3
15:55 Historiske GT- og standardvogne op til 1965 Løb 3
16:20 Historiske GT- og standardvogne 1976-1981 + 1990 Løb 3
16:40 Opvisning Opvisning
17:00 Historiske formelbiler Løb 3
17:30 Youngtimer 1 Løb 3
Samarbejdspartnere
Samarbejdspartner
Samarbejdspartner
Samarbejdspartner
Samarbejdspartner
Samarbejdspartner
Samarbejdspartner
Samarbejdspartner